Nauczanie
"Gołąb pocztowy" Jiřina Šiklová
Karta pracy ucznia analizuje rolę Jiřiny Šiklovej przy przemycie książek i innych materiałów w okresie trwania żelaznej kurtyny w latach 70. i 80. XX wieku. Materiał przedstawi uczniom teksty, na podstawie których mogą się zastanowić, dlaczego niektórzy ludzie postępowali w ten sposób w okresie normalizacji, jakie ponosili ryzyko i co był...
Danuta Siedzikówna „Inka“ – karta ucznia
Karta ucznia zawiera kilka podstawowych zadań odnoszących się do biografii „Inki“, polskiej dziewczyny, która włączyła się w walkę z nazizmem w szeregach ruchu oporu, działała w powojennej walce z reżimem komunistycznym w Polsce, za co została skazana i zamordowana w roku 1946.
Maksymilian Maria Kolbe – karta ucznia do biografii
Karta ucznia składa się z kilku zadań dotyczących biografii polskiego mnicha, który w bohaterski sposób oddał życie za życie współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Poszczególne zadania są stworzone na podstawie ówczesnych źródeł i biografii Kolbe.
Znaczenie czynu Jana Palacha we wspomnieniach świadków
Karta ucznia pomaga, przy wykorzystaniu tekstów różnych autorów i źródeł, zastanowić się nad sensem czynu Jana Palacha, jego ideach i postawie, które mogą być dla nas i naszego życia inspiracją nawet dziś.
Kornel Morawiecki i Solidarność Walcząca
Karta ucznia poświęcona działalności i postaci Solidarności Walczącej, najbardziej walecznej, najlepiej zakonspirowanej, a także najsprawniej działającej organizacji, która sprawiła władzy komunistycznej najwięcej kłopotów. W zadaniach dla ucznia wykorzystano ówczesne teksty i źródła ikoniczne.
Obraz Tomáša Garrigue Masaryka w czeskiej historii
Zbiór kart ucznia koncentruje się na sposobie postrzegania i ocenie T. G. M. W różnych momentach czeskiej historii, za pomocą tekstów historycznych, źródeł uczniowie mogą sami ocenić zmianę postrzegania Masaryka przez poszczególne reżimy, powstanie jego „mitu“ i poszczególnych „anty mitów“.
Świadectwo Richarda Glazara, pamięć i przemiana miejsca śmierci
Karta ucznia zawiera kilka zadań, które za pomocą tekstów historycznych, wspomnień świadków i fotografii przybliżają obóz zagłady w Treblince, zmianę tego miejsca ludzkiej tragedii na przestrzeni lat, a także osobę więźnia, który przeżył tamtejsze powstanie i zdołał uciec z tego łagru
Powstanie Warszawskie, Tadeusz Gajcy i młodzi walczący
Karta ucznia przybliża losy polskiego poety w kontekście walki i ruchu oporu Powstania Warszawskiego. W Karcie znajduje się wiele różnorodnych zadań do pracy, opracowanych przy udziale historycznych materiałów źródłowych – tekstów, wierszy, fotografii czy zdjęciami miejsc pamiątkowych.
Heliodor Pika
Życiowa historia generała Heliodora Piki to opowieść o odważnym człowieku, który nie zdradził swoich ideałów, nigdy nie sprzeniewierzył się swoim zasadom. Jest to historia dumnego i odważnego mężczyzny, który do ostatniej sekundy życia podporządkował interesy państwa swoim własnym, z wiarą w sprawiedliwość i dobro przeciwstawił się maszyn...
Pochodnia nr 1 - Jan Palach
Najbardziej znanym przypadkiem samospalenia w formie ostatecznego protestu politycznego, jest czyn praskiego studenta Jana Palacha, który 16 stycznia 1969 podpalił się na Placu Wacława. W ten radykalny sposób odrzucił on nadchodzącą normalizację i pogodzenie się większości społeczeństwa z nowym porządkiem politycznym.
Kim był Helidor Píka?
Zbiór zadań dla uczniów dotyczące postaci niezwykłego żołnierza, dyplomaty i patrioty, generała dywizji, bohatera zagranicznego ruchu oporu II wojny światowej, bezprawnie zamordowanego w okresie pierwszej fali komunistycznego terroru w po lutowej Czechosłowacji.
Podwójna walka Witolda Pileckiego
Karta ucznia zawiera wybór źródeł, tekstów i fotografii, dokumentujących losy polskiego bohatera wojennego, zamordowanego po wojnie przez komunistów, pozwala śledzić jego działania i ideały w walce przeciw dwóm ustrojom totalitarnym, a także stawia pytania o sens powrotu i przypominania tego typu historii.
Tomasz Garrigue Masaryk
Człowiek, który bardziej, niż ktokolwiek inny, postawił podwaliny czeskiej współczesnej demokracji. W historii zapisał się przede wszystkim jako odnowiciel państwa czechosłowackiego w 1918 roku. Intelektualista; filozof i myśliciel moralny. Z tej podstawy teoretycznej stworzył strukturę, w której przez większość życia funkcjonował również...
Fontanna energii - Jiřina Šiklová
Portret kobiety, socjolożki, która w Czechosłowacji z okresu normalizacji została, jak sama mówi, „gołębiem pocztowym“. Stworzyła i przez długie lata obsługiwała „kanał“, za pomocą którego z Czechosłowacji płynęły rękopisy, a z wolnego świata, przez żelazną kurtynę, docierały książki, listy i pieniądze dla dysydentów.
Legendarny burzyciel Kornel Morawiecki
Jak tylko powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Morawiecki przyłączył się w organizowane przez niego działania. Wraz z przyjaciółmi drukował i rozdawał ulotki, wzywające do buntu, organizował demonstracje, a ostatecznie założył organizację podziemną Solidarność Walcząca, której członkowie walczyli z systemem z podz...
Witold Pilecki
Historia polskiego bohatera, który, jako członek ruchu oporu, pozwolił się złapać nazistom i zamknąć w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie zorganizował podziemie, po ucieczce przyłączył się do walk w ramach Powstania Warszawskiego, po wojnie w Polsce walczył ponownie – z postępującym totalitaryzmem, by ostatecznie otrzymać śmierć z...
Maksymilian Maria Kolbe
Krótki życiorys Maksymiliana Marii Kolbe, mnicha, uciekiniera, misjonarza, wynalazcy, założyciela klasztoru, dziennikarza i pracownika socjalnego, który bohatersko oddał życie za współwięźnia w obozie w Oświęcimiu, a przez papieża Jana Pawła II został jako męczennik miłości chrześcijańskiej wzniesiony na ołtarze.
Richard Glazar, jeden z tych, którzy powstali w Treblince
Medalion czeskiego więźnia obozu zagłady w Treblince, który w 1943 roku, po udanym buncie, uciekł z łagru, dożył końca wojny, po sowieckiej okupacji wyjechał w 1968 roku do Szwajcarii, a swoje wspomnienia opisał w powieści Treblinka, slovo jak z dětské říkanky (Treblinka, słowo jakby z dziecięcej rymowanki).
Danuta Siedzikówna (1928-1946) „Inka“
Biografia opisuje najważniejsze wydarzenia z życia polskiej dziewczyny Danuty Siedzikówny, pseudonim "Inka", sanitariuszki 5. oddziału Wileńskiej Brygady AK, która brała udział w akcjach ruchu oporu przeciw nazistom i w powojennych akcjach przeciw władzy komunistycznej, za co w 1946 roku zapłaciła życiem.
Tadeusz Gajcy – poeta Powstania Warszawskiego
„Było im dane doświadczenie śmierci, ale ich dusze tęskniły za życiem, przygodą, Bogiem i prawdą“. Biograficzny tekst o Tadeuszowi Gajcy, jednym z „pięknych dwudziestoletnich“ poetów, którzy z bronią w ręku przyłączyli się do Powstania Warszawskiego w 1944 roku i oddali życie za wolność Polski.
Materiały zawarte w tym portalu są przeznaczone wyłącznie jako materiały dydaktyczne.