(red)
Artykuły tego autora
Danuta Siedzikówna „Inka“ – karta ucznia
Karta ucznia zawiera kilka podstawowych zadań odnoszących się do biografii „Inki“, polskiej dziewczyny, która włączyła się w walkę z nazizmem w szeregach ruchu oporu, działała w powojennej walce z reżimem komunistycznym w Polsce, za co została skazana i zamordowana w roku 1946.
Maksymilian Maria Kolbe – karta ucznia do biografii
Karta ucznia składa się z kilku zadań dotyczących biografii polskiego mnicha, który w bohaterski sposób oddał życie za życie współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Poszczególne zadania są stworzone na podstawie ówczesnych źródeł i biografii Kolbe.
Tomasz Garrigue Masaryk
Człowiek, który bardziej, niż ktokolwiek inny, postawił podwaliny czeskiej współczesnej demokracji. W historii zapisał się przede wszystkim jako odnowiciel państwa czechosłowackiego w 1918 roku. Intelektualista; filozof i myśliciel moralny. Z tej podstawy teoretycznej stworzył strukturę, w której przez większość życia funkcjonował również...
Maksymilian Maria Kolbe
Krótki życiorys Maksymiliana Marii Kolbe, mnicha, uciekiniera, misjonarza, wynalazcy, założyciela klasztoru, dziennikarza i pracownika socjalnego, który bohatersko oddał życie za współwięźnia w obozie w Oświęcimiu, a przez papieża Jana Pawła II został jako męczennik miłości chrześcijańskiej wzniesiony na ołtarze.
Danuta Siedzikówna (1928-1946) „Inka“
Biografia opisuje najważniejsze wydarzenia z życia polskiej dziewczyny Danuty Siedzikówny, pseudonim "Inka", sanitariuszki 5. oddziału Wileńskiej Brygady AK, która brała udział w akcjach ruchu oporu przeciw nazistom i w powojennych akcjach przeciw władzy komunistycznej, za co w 1946 roku zapłaciła życiem.
Historia na własnej skórze: Listopad '89 oczami Jana Urbana
Film edukacyny organizacje pozarządowe PANT o "aksamitnej rewolucji" roku 1989 w Czechosłowacji, w którym mówi o wydarzeniach i osobowościach tego czasu czeski dysydent i sygnatariusz Karty 77 Jan Urban.
Historia na własnej skórze: Kobiety dysydentki
Film edukacyny organizacje pozarządowe PANT o Kobietach w Karcie 77, w którym mówi dwie czeskie dysydentki Petruška Šustrová a Jiřina Šiklová.
Historia na własnej skórze: František Zahrádka
Film edukacyny organizacje pozarządowe PANT o życiu więźniów w komunistycznych obozach pracy w Czechosłowacji podczas pięćdziesiątych lat XX wieku, w którym mówi czeski świadek František Zahrádka.
Nie czekać, co zrobią oni. Historia jednego listu, który zmienił Czechosłowację
Poniższe akapity podają krótki wstęp do tego, jak człowiek może zmienić się z całkiem niepozornego artysty i bohema w najważniejszą osobowość swojego kraju, w twórcę jego historii i wolności. Mężczyzna, który doznał tej tajemnej przemiany, właśnie dożywa siedemdziesiątych urodzin.
Rozstrzelane miasta 1956
Wystawę „Rozstrzelane miasta. Poznań – Budapeszt 1956” przygotował poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie z Instytutem 1956 roku z Budapesztu oraz Węgierskim Instytutem Kultury z Warszawy.
Budapeszt '56
Instytut Pamięci Narodowej - Losy Polaków i Węgrów splatały się w historii wielokrotnie. W tej nieodległej (1944–1989), gdy oba państwa nie z własnej woli znalazły się w strefie sowieckich wpływów i dominacji, wyjątkowo mocno. Wspólnota losów obu narodów widoczna była szczególnie jesienią 1956 roku. Wydarzenia w Warszawie i Budapeszcie, r...
Kanał (Andrzej Wajda)
Tragiczne dzieje powstania warszawskiego, w którym straciło życie niemal 200 tysięcy mieszkańców miasta, w zdecydowanej większości ludności cywilnej, domagały się nie tylko opartego na faktach surowego rozrachunku historycznego, ale także ich odzwierciedlenia i oceny w sztuce.
Stalin a Powstanie Warszawskie - Próba interpretacji
Stosunek Stalina do Powstania Warszawskiego wpisuje się w znacznie szerszy kontekst nie tylko jego polityki wobec Polski i Polaków, ale i całej globalnej strategii Związku Sowieckiego, której krańcowe cele - podbój Europy, a później i świata - pozostawały niezmienne przez cały okres jego istnienia, od Lenina i Trockiego po Gorbaczowa.
- <<
- <
- 1
- >
- >>
Materiały zawarte w tym portalu są przeznaczone wyłącznie jako materiały dydaktyczne.