Dzikie wysiedlenia a powojenne represje
Zbiór kart pracy jest częścią zestawu materiałów edukacyjnych „Dzikie wysiedlenia – powojenne represje w lecie roku 1945.”
Analiza wydarzeń, które rozegrały się bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej była w środowisku czeskim przez długi czas spychana na margines, dotyczy bowiem czasów niechlubnych i najbardziej wstydliwych w całej czeskiej powojennej historii. Zbiór materiałów edukacyjnych otwiera publikacja jednego z czołowych czeskich historyków młodej generacji, członka stowarzyszenia Antikomplex, które od dawna skupia się na ujawnianiu przejawów represji i bezprawnego postępowania.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej w ramach projektu Czesko-polskiego Forum.
Do pracy historycznej Macieja Spurnego nawiązuje prezentacja edukacyjna oraz cały szereg kart pracy. Materiały merytoryczne można wykorzystywać jako całość lub pojedynczo. Karty pracy zostały pomyślane tak, aby pedagogom zapewnić dostęp do różnorodnych narzędzi i opinii a uczniom przestrzeń do interpretacji i zapoznania się z wypowiedziami świadków historii. Zbiór uzupełniony jest przez szeroki wykaz źródeł historycznych, w dużej mierze składających się ze wspomnień świadków.
Załączniki
Artykuły powiązane z tematem
- Kościół katolicki w okresie protektoratu - ruch oporu i cierpienie (16.9.2013)
- Pogrom Romów na ziemiach czeskich 1939-1945 (3.3.2013)
- Faktycznie jedynie ekscesy? Czystki narodowe na ziemiach czeskich po maju 1945 (3.1.2013)
- Odwet w Czechosłowacji (2.12.2012)
- Czeskie powstanie narodowe w maju 1945r. (20.12.2011)
- Czeskie powstanie narodowe w roku 1945 (6.11.2011)
- Dwa spojrzenia na Słowackie Powstanie Narodowe (SPN) – analiza źródeł historycznych (29.10.2011)
Materiały zawarte w tym portalu są przeznaczone wyłącznie jako materiały dydaktyczne.